Cinema

Piosenki do filmu pisze się wtedy, kiedy film do ciebie zadzwoni. Film jest na ogół bardzo zajęty, film dzwoni rzadko, a jeśli już to bardzo często w ostatniej chwili i trzeba napisać „na wczoraj". Ale i tak, kiedy dzwoni film, jest święto.

W tym miejscu wielki ukłon w stronę reżyserów, którzy obdarzyli mnie zaufaniem i przeszli ze mną tę drogę - od telefonu do piosenki. Dziękuję im za rozmowy, opowiadanie scenariuszy, dzielenie się pasją. To Jerzy Hoffman, Marek Kondrat, Paweł Karpiński, Michał Kwieciński, Wojciech Wójcik.

Czasami filmowa piosenka zaczyna się od kompozytora. Tak było w przypadku Andrzeja Korzyńskiego. Seweryna Krajewskiego, Janka Borysewicza, Janusza Grzywacza. Marcina Pospieszalskiego. Czasami równolegle przychodzi inicjatywa od reżysera i kompozytora, dotyczy to kompozytorów Krzesimira Dębskiego i Andrzeja Krauzego. Bywa, że powstaje piosenka do filmu, który oprócz próbnych odcinków nie dochodzi do skutku. Ale zostaje piosenka i ona żyje sobie samodzielnie, żeby nie powiedzieć solo! Taki przypadek miałem z kompozytorem Marcinem Nierubcem. Bywa też także istniejąca już piosenka jest podłożona pod filmowy obraz i powstaje rzecz tak niezwykła, jak wędrówka małego Chmielnika po pięknej Figurze, czyli słynna scena z filmu „Kingsajz". Wszystkim moim filmowym kompozytorom kłaniam się w pas i zapewniam o słowno-muzycznej wdzięczności. Z taką samą atencją wspominam wszystkich wykonawców „Cinema Cygan" i proszę o przyjęcie podziękowań.

PS Napisałem też z kompozytorem Janem A. R Kaczmarkiem piosenkę do filmu „Quo Vadis" w reżyserii Jerzego Kawalerowicza, ale nie weszła do filmu. Taki jest film, raz cię przytuli, raz da ci klapsa.

Lista utworów: 

 1. Otulmy się miłością – Krzysztof Kiljański („Będziesz moja”)
 2. Zmysły precz – Anna Jurksztowicz („Kingsajz”) 
 3. Dumka na dwa serca – Edyta Górniak i Mieczysław Szcześniak („Ogniem i mieczem”) 
 4. Baw mnie – Seweryn Krajewski („Och, Karol”) 
 5. Nocy bure cienie – Piotr Fronczewski („Tulipan”) 
 6. Życie jest nowelą – Ryszard Rynkowski („Klan”) 
 7. Ktoś ukradł księżyc – Lady Pank („O dwóch takich, co ukradli księżyc”) 
 8. Piosenka o zbójach – Lady Pank („O dwóch takich, co ukradli księżyc”) 
 9. Zło – Grzegorz Markowski („Fałszerze: Powrót sfory”) 
 10. Widzisz, Marto – Ryszard Rynkowski („Prawo ojca”) 
 11. Śpiewka 1920 – Natasza Urbańska („1920. Bitwa Warszawska”) 
 12. Powiedz, czy jest raj – Grzegorz Markowski („S.O.S. dzieciom”) 
 13. Radio Romans – Ryszard Rynkowski („Radio Romans”) 
 14. Hej man! – Anna Jurksztowicz („Czułość i kłamstwa”) 
 15. Tkanina – Seweryn Krajewski („Rodzina zastępcza”) 
 16. Tango Finito – Dariusz Kordek („Bodo”) 
 17. Piosenka małpy – Tomasz Schuchardt („Bodo”)

 

powrót do Dyskografia